Przeniesienie praw autorskich do programu komputerowego

Masz już ten wymarzony start-up. Przygotowałeś plan rozwoju, zdobyłeś fundusze i potrzebujesz tylko dobrego oprogramowania, które dokona cyfrowej transformacji twojego pomysłu. Spotykasz ten właściwy software house i razem, w oparciu o Twój pomysł, nakreślone funkcjonalności realizujecie dedykowane oprogramowanie. Nie pozostaje już nic, jak tylko zawojować rynek.

Na co warto zwrócić uwagę. Z szeregu umów na przygotowanie oprogramowania, które miałem przyjemność opiniować wiele z nich nie miało żadnych zapisów dotyczących praw autorskich do stworzonego oprogramowania. Nie jest to oczywiście koniec świata, bo w oparciu o przepisy nabywasz licencję do tak stworzonego dla Ciebie oprogramowania. Co jednak, gdy np. oprogramowanie zostało stworzone dokładnie pod potrzeby twojego przedsiębiorstwa i w oparciu o ten pomysł chcesz sam realizować biznes albo inwestor rozważa inwestycję w Twoją firmę uzależniając swoją decyzję od posiadania pełni praw autorskich do oprogramowania przez Twój start-up. .

Przepisy jednoznacznie stanowią, że nabycie autorskich praw majątkowych do oprogramowania wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Dodatkowo w umowie dotyczącej oprogramowania należy pamiętać o uregulowaniu kwestii pól eksploatacji, wykonywania praw zależnych oraz autorskich praw osobistych, momentu przejścia praw autorskich, etc. Postanowienia umowy powinny być zatem tak skonstruowane, aby odpowiadały potrzebom klienta i zabezpieczały jego interes.

Krzysztof Nowicki - Radca prawny

Tel.: +48 609 960 272