Maksymalna kara umowna

Kara umowna w wysokości 286% wartości wynagrodzenia.

Taką karę umowną nasz klient naliczył swojemu wykonawcy z tytułu nieterminowej realizacji prac polegających na stworzeniu oprogramowania. Wszystko oparło się o zapis umowny, zgodnie z którym wykonawca miał zapłacić 2% wartości wynagrodzenia za każdy dzień zwłoki. Ostatecznie kara umowna opiewała na 286% wartości wynagrodzenia umownego. Czy to dużo, czy mało nie mi oceniać. Z jednej strony kara umowna istotnie przerosła wartość umownego wynagrodzenia, z drugiej strony wykonawca pomimo szeregu wezwań, swoich deklaracji, a na koniec zaprzestania odpowiadania na kontakty klienta doprowadził do znacznych problemów w jego działalności. 

Dla klienta natomiast istotnym ułatwieniem w dochodzeniu tej kary była niedawna uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 r. o sygn. III CZP 16/21, w której Sąd potwierdził, że „Dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej za zwłokę w wykonaniu zobowiązania w postaci określonego procentu ustalonego wynagrodzenia umownego za każdy dzień zwłoki, nawet jeżeli nie określono końcowego terminu naliczania kary umownej ani jej kwoty maksymalnej.”

Jak zatem najłatwiej unikać powyższych ryzyk? W pierwszej kolejności wykonawca może zatrzymać naliczanie kary przez wykonanie zobowiązania i usunięcie stanu zwłoki. Gdy to nie pomoże warto przeczytać umowę jeszcze przed jej podpisaniem i przykładowo wprowadzić maksymalny pułap kary. 

radca prawny Krzysztof Nowicki 

tel.: 609 - 960 - 272