Wspólnik mniejszościowy

Budowanie relacji ze wspólnikiem

Nie zajmujemy się doradztwem personalnym, nie pomożemy w doborze wspólnika, ani nie przewidzimy, czy Twoja współpraca  ze wspólnikiem będzie się zawsze układała bezproblemowo. Przyczynę problemu widzimy często dopiero, gdy Klient zleca działania mające chronić go przed pozostałymi wspólnikami. Raz obrona ma polegać na wykluczeniu wspólnika, który zaprzestał działania na rzecz spółki, innym razem może to być np. obrona mniejszościowego wspólnika przed działaniem większości. 

Niedawno spotkaliśmy się z sytuacją, gdzie większościowi wspólnicy założyli dla siebie nowe spółki (z wyłączeniem wspólnika mniejszościowego) i nowe zlecenia w całości zaczęli kierować do tych podmiotów. Żeby wszystko się zgadzało podjęli jeszcze blankietową uchwałę zgromadzenia wspólników pierwotnej spółki wyrażającą dla nich, jako członków zarządu, zgodę na działalność konkurencyjną. Mniejszościowy wspólnik – przy naszym wsparciu - nie zgodził się z tym działaniem i skutecznie zaskarżył niekorzystną uchwałę. Sąd w ustnym uzasadnieniu potwierdził nasze stanowisko, że doszło do naruszenia praw mniejszościowego wspólnika. 

Cóż, ostatecznie nawet najlepsza umowa spółki (niezależnie co twierdzi prawnik😊 ) nie da gwarancji sukcesu w biznesie, bo biznes robimy z ludźmi i ciężko przewidzieć, jak potoczą się nasze losy za kilka lat. Warto mieć jednak dobrą umowę spółki, jako koło ratunkowe, by w razie czego móc skutecznie walczyć w sądzie, gdy trzeba będzie szukać sposobu.

Krzysztof Nowicki radca prawny

tel. 609 - 960 - 272