Negocjowanie umów

Stara prawnicza zasada głosi, że umowy zawiera się na złe czasy.

W pracy prawnika nie ma dnia, abyśmy nie przygotowywali, analizowali bądź negocjowali umów dla naszych klientów. Po ich podpisaniu umowy te znikają w szufladach klientów i nikt  dłużej nie myśli o treści poszczególnych zapisów. Do czasu... Przy pierwszych problemach z kontrahentem na skrzynkę mailową prawnika wpływają skany umów z towarzyszącym pytaniem, „Co możemy z tym problemem teraz zrobić?”. Wówczas nawet przecinki potrafią być przedmiotem długich analiz i dyskusji.

Podpisaną umowę bardzo trudno renegocjować, a rozbieżne interpretacje jej postanowień w spornych sytuacjach znacząco wydłużają lub nawet uniemożliwiają dojście do porozumienia. Dlatego  też przed złożeniem podpisu na istotnym dla nas kontrakcie, warto przyjrzeć się jego treści i spróbować odszukać te kwestie, które w przyszłości mogą być zarzewiem konfliktu. Za przykład niech posłuży sprawa z bieżącego tygodnia: na specjalne życzenie Klienta w projekcie umowy wyłączyliśmy rękojmię, ograniczyliśmy jego odpowiedzialność kontraktową do 10% wynagrodzenia oraz wprowadziliśmy szereg korzystnych dla niego zapisów. Nasz Klient gotów był zrezygnować z części tych zapisów, jeśli druga strona wyraźnie by się im sprzeciwiła. Ku wielkiemu zaskoczeniu druga strona zaakceptowała wszystkie zaproponowane przez nas zmiany w projekcie umowy . 

Umowy, które zamierzamy podpisać warto przeczytać, warto też negocjować ich postanowienia, gdy są ku temu argumenty i chcemy zadbać o nasz słuszny interes. Warto podjąć próbę negocjacji niekorzystnych zapisów niezależnie od naszej pozycji negocjacyjnej i nawet wtedy, gdy to nam „bardziej zależy” na zawarciu umowy. Oczywiście nie wszystkie umowy można lub łatwo jest negocjować, a o tym, że sztuka negocjacji nie  jest łatwą dziedziną  wspomina w swoim projekcie rozwojowisko.pl @michałputyra.  Niemniej, negocjowanie zapisów umów, w szczególności zapisów znacząco dla nas niekorzystnych, powinno być codziennością w biznesie, bo lepiej zapobiegać niż leczyć.  

Krzysztof Nowicki radca prawny

tel. 609 - 960 - 272