Ciąża a ZUS

Jakie kroki podjąć, gdy będąc w ciąży ZUS zakwestionuje Twoją umowę o pracę? 

W praktyce spotykamy się z sytuacjami, gdy ZUS podważa umowy o pracę zawarte z pracownicami, które zachodzą w ciążę krótko po zawarciu umowy o pracę lub są w ciąży w momencie zawierania takiej umowy i z przyczyn niezależnych stają się w niezdolne do pracy. Konsekwencją kontroli takich przypadków przez ZUS może być wydanie decyzji, w której ZUS stwierdza niepodleganie przez takie pracownice obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. 

Co wówczas zrobić?

Pierwszym krokiem będzie przygotowanie się do odwołania do sądu oraz zebranie argumentów, które uzasadnią nasze stanowisko, począwszy od wykazania wypełnienia elementów umowy o pracę - podporządkowania pracodawcy, świadczenia pracy na rzecz pracodawcy w czasie i w miejscu wskazanym przez pracodawcę. 

Nadto, warto wykazać, że pracodawca posiadał ekonomiczne uzasadnienie dla zatrudnienia pracownicy oraz, że posiada ona stosowne kwalifikacje do tej pracy. Należy uzasadnić, że stanowisko pracownicy istniało już w strukturze przedsiębiorstwa, a nie zostało „dotworzone” na potrzeby jej zatrudnienia. 

Pomocne będą wszelkie dowody dokumentujące nadzór pracodawcy nad pracownicą, realizację przez nią obowiązków wynikających z umowy o pracę oraz – jeżeli pracownica świadczy pracę stacjonarnie w siedzibie pracodawcy – obecność pracownicy w miejscu pracy. 

W przypadku złożenia odwołania, ZUS przeważnie broni do końca swojego stanowiska w sądzie, zatem przed złożeniem odwołania warto ustalić i przygotować dobrą argumentację.

Dominika Popik - Strzępioł - radca prawny, tel. 508 033 300

Krzysztof Nowicki - radca prawny, tel. 609 960 272