Prawo do loga

Masz piękne logo, tylko szkoda, że nie jest Twoje…

Dla klienta przygotowywaliśmy niedawno drobne zmiany w jego spółce, które akurat zahaczały o kwestie odnoszące się do jego loga. Podczas rozmowy klient podkreślał, że bardzo lubi swoje logo i nawet rekomendował swojego grafika, który przygotował dla niego materiały. Klient zachwalał metody pracy grafika, bo faktycznie czuł jego potrzeby i najważniejsze, że umiał przenieść wizję klienta na format png. Nic, tylko polecać. 

Dobry nastrój rozmowy trwałby pewnie tak dalej, gdyby nie fakt, że klient stwierdził, że nie miał żadnej umowy z grafikiem, a do rozliczenia z grafikiem wystarczyła sama faktura. Grafik pracuje przecież zdalnie, faktury też już w większości w pdf i w sumie każdy wie za co było płacone. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że zgodnie z polskim prawem przeniesienie praw autorskich do loga wymaga podpisania przez strony pisemnej umowy. Bez tego też możemy co prawda korzystać z loga, ale prawnie odbywa się to na zasadzie licencji, a nie jako właściciel. 

Niestety konsekwencji bywają czasami brutalne, gdy w sprawie innego klienta grafik zażądał 45k zł dodatkowego wynagrodzenia, twierdząc, że stworzone przez niego logo zostało wykorzystane niezgodnie z udzieloną licencją. 

Jakby co jeszcze nic straconego, bo przeniesienie autorskich praw do loga może nastąpić także na dalszym etapie, tylko należy pamiętać by zachować formalności prawne. Warto być właścicielem swojego loga😊 

W razie pytań lub wątpliwości, zapraszam do kontaktu.

Krzysztof Nowicki - radca prawny

tel. 609 - 960 - 272